
Kominek z płaszczem wodnym
Kominek z płaszczem wodnym to technologia zintegrowana z instalacją centralnego ogrzewania budynku. Kominek jest wyposażony w wymiennik ciepła okalający palenisko. Znajdująca się w nim woda jest podgrzewana i dystrybuowana przez instalację hydrauliczną do grzejników lub ogrzewania podłogowego. Warto zaznaczyć, że instalacja kominka z płaszczem wodnym połączona z podłogówką musi być doposażona w zawór mieszający. Wynika to z zakresu temperatur wody wychodzącej z kominka i parametrów pracy ogrzewania podłogowego. Kominek z płaszczem wodnym może także brać udział w przygotowaniu ciepłej wody użytkowej (c.w.u.).Kominek DGP (kominek z systemem dystrybucji gorącego powietrza)
Wbrew pozorom, kominek z DGP (systemem dystrybucji gorącego powietrza) znacznie różni się od kominka z płaszczem wodnym. System DGP to sieć kanałów rozprowadzonych po budynku. Powietrze ogrzane podczas procesu spalania w kominku jest transportowane przewodami do poszczególnych pomieszczeń. Anemostaty nawiewne montuje się w ścianach (jak najniżej) bądź w podłodze, tak aby ciepło rozchodziło się zgodnie z prawami fizyki. Jeśli chcemy zaopatrzyć w ciepłe powietrze jedynie pomieszczenia znajdujące się w pobliżu kominka, cały proces może odbywać się grawitacyjnie. Natomiast, jeśli zależy nam na dystrybucji ciepłego powietrza w bardziej odległe obszary budynku, proces musi być wspomagany wentylatorami.
Czy warto zainwestować w kominek? Podsumowanie
Zarówno kominek z płaszczem wodnym, jak i kominek z systemem DGP, doskonale sprawdzają się w okresach przejściowych (wiosna, jesień). W większości przypadku mogą one działać wtedy samodzielnie (bez wsparcia głównego źródła ciepła) i z powodzeniem ogrzewać cały dom. Brak konieczności uruchamiania kotła w takiej sytuacji to czysta oszczędność, ponieważ kominek to wciąż jedno z najtańszych rozwiązań grzewczych.Sprawdź też: Budujesz dom? Zatrudnij specjalistów od budowy domu!